301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
15 Nisan 2021 - Perşembe 20:12
 
BEKİR KAYACAN YAZDI, ÇAVDIRLI KÖR SÜLEYMAN'IN YAŞAM ÖYKÜSÜ (1933-2020)...!
KÜLTÜR - SANAT Haberi
BEKİR KAYACAN YAZDI, ÇAVDIRLI KÖR SÜLEYMAN'IN YAŞAM ÖYKÜSÜ (1933-2020)...!

Çavdır'da herkes onu Kör Süleyman olarak tanır. Kör Süleyman Çavdır'da efsane olmuş bir kişidir . Onun bir çok doğuştan gelme yetenekleri vardır.

Doğuştan görme engelli olmasına rağmen kendisi tek başına elinde bir bastonuyla evinden çarşıya gidip gelebilir. Hiç okul yüzü görmemiş ,okuma fırsatı bulmamış olmasına rağmen Kuran-ı Kerimi ezbere bilir.Camilerde veya bir dua zamanında görev verilirse görevini başarıyla yapar.Hafızlık yapabilir.Beş vakit namazını hiç aksatmadan camiye giderek kılar.Bu yeteneklerinden ayrıca bir doğuştan gelen bir yeteneği daha vardır ki Çavdır’da yaşayan insanlar bundan dolayı şanslıdır.Çünkü Kör Süleyman amca Çavdır’da yaşayan tanıştığı tüm insanların geçmişini ezbere bilir.

Bir insanın doğum tarihini,ölüm tarihini,askerlik,nişan,düğün gibi önemli günlerini,başından geçen önemli olayları tarihiyle kronolojik sıraya göre günü gününe doğru olarak bilir.Güçlü bir hafızaya sahiptir.Duyduğu bir şeyi asla unutmaz.Gözü görmediği halde kendisiyle konuşan önceden tanıştığı bir kişiyi sesinden tanır.Ayakĺı bir kütüphanedir.Yıllardır Çavdır'da yaşayanlar her hangi bir konuda bilgi almak istese ona başvururlar.Biz de bu şansa sahip biriydik.Bana ait ne varsa sorduğumda hemen söylerdi.Örneğin doğum günümün yılını ,ayını ve gününü bilir söylerdi..Doğuştan gözü görmediği halde asla karamsar biri değildi.Dünyayı gönül gözüyle görürdü.Yaşama hiç küsmedi.İçinde hep yaşama sevinci vardı.Her zaman şakacı biriydi.Elinde bastonuyla evden kahveye,camiye kendi başına gider gelirdi.İnsanlarla sohbet etmeyi çok severdi.Geçmişte yaşanan öyküleri dinlemek isteyenler için en iyi canlı kaynak Kör Süleyman(Demir) amcaydı.Ben de ara sıra Çavdır’a ziyarete gittiğimde onu arar bulur sohbet ederdim.Süleyman amcamız hiç evlenmedi.Çocukları da yoktu.Buna rağmen hayata hiç küsmedi. En son onu 2019 yılının sonuna doğru Çavdır Çarşı Camisi önünde otururken görmüştüm. Arabadan indim selam verip elini öptüm. Bu fotoğrafı çektim.Sesimden tanıdı beni yine.Kısa bir sohbet ettim.-Bir isteğin var mı Süleyman amca ? diye sordum.Bana dedi ki "-Beni yukarı Han Kahvesine götür ,artık dizlerim tutmuyor" dedi.Onu aracıma bindirip Han Kahvesine götürdüm.İndirdim aracımdan dışarıya oturduk.Sohbete kaldığımız yerden devam ettik. Çayımızı içtik.Sonra izin istedim ayrıldım. Son görüşüm o olmuştu.Ne güzel bir insandı. Böyle bir yetenekte hoşgörülü bir insan dünyaya bir daha gelir mi bilemiyorum.Çavdır'daki onu seven güzel insanlardan çoğu ona karşılıksız yardım ederek rahat bir hayat sürmesini sağladılar. Bu güzel bir davranış.Benzer güzel davranışları diğer insanlara da yapmak gerek diye düşünüyorum.Unutmayalım ki “Acılar paylaştıkça azalır,sevgiler ise paylaştıkça çoğalır”. Bu dünyadan bir Süleyman Demir amca geldi geçti. Geride güzel anılar bıraktı.Yediden yetmişe herkesin tanıdığı değer verdiği iyi bir insandı .2020 yılının ilk haftası onu kaybettik.1933 doğumlu olan Süleyman amcamız 87 yaşında aramızdan ayrıldı. Çavdır merkezde son yolculuğuna uğurlandı. 7 Ocak 2020 tarihinde onu sevenleri Çavdır’da toprağa koydu.

Süleyman amcayı burada saygı ve rahmetle anıyorum. Mekanı cennet olsun. Işıklar içinde uyusun.

Yazan: Bekir KAYACAN 14 Nisan 2021

Kaynak: (ÇAVDIR HABER) - ÇAVDIR HABER Editör: Yusuf KARAKAYA
Etiketler: BEKİR, KAYACAN, YAZDI,, ÇAVDIRLI, KÖR, SÜLEYMAN'IN, YAŞAM, ÖYKÜSÜ, (1933-2020)...!,
Yorumlar
Haber Yazılımı