301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
25 Mayıs 2020 - Pazartesi 21:36
 
BURDUR İLİNDE 29 MAYIS CUMA GÜNÜNDEN İTİBAREN CAMİLERDE VE DİĞER ALANLARDA BAŞLAYACAK NAMAZ KILINMASINA İLİŞKİN DÜZENLEMELER...!
YAŞAM Haberi
BURDUR İLİNDE 29 MAYIS CUMA GÜNÜNDEN İTİBAREN CAMİLERDE VE DİĞER ALANLARDA BAŞLAYACAK NAMAZ KILINMASINA İLİŞKİN DÜZENLEMELER...!

1. Cami ve mescidlerde cemaatle birlikte sadece öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacaktır. Bunların dışındaki diğer vakitlerde ise münferit olarak namaz kılmak isteyenler için camiler açık tutulacaktır.


2. Sokağa çıkma yasağı kapsamında yer alan vatandaşlarımız ile hastalık belirtilerini taşıyanların evlerinde kalmaları gerekmektedir.


3. Öğle ve ikindi namazları camilerin içinde kılınabilecek, cuma namazları ise camilerin içerisinde kılınmayacak, sadece belirlenmiş olan yerlerde kılınabilecektir.


4. Cami ve mescidlerin içerisinde bulunan klima ve havalandırmalar kesinlikle çalıştırılmayacak, kapı ve pencereler açık tutularak içerinin havalandırılması sağlanacaktır.


5. Camilerde bulunan abdesthane, şadırvan ve tuvaletler kapalı tutulacak, abdest ve diğer ihtiyaçlar evlerde veya işyerlerinde giderilerek camiye gelinecektir.


6. Cemaatle kılınacak olan öğle, ikindi ve cuma namazlarında herkesin maske kullanması zorunlu olacak, maskesi olmayan kişilerin cemaatle namaz kılmasına izin verilmeyecektir. Ayrıca cami ve mescidlerde bireysel olarak namaz kılacak kişilerin de maske takması zorunlu olacaktır. Cami ve mescidlerde ortak olarak kullanılan ve hastalık bulaşma riskini arttırabileceği değerlendirilen tesbih, rahle, ayakkabı çekeceği gibi malzemeler kaldırılacaktır.


7. Cami, mescit ve namaz kılınacak diğer alanlara gelecek kişilerin yanlarında kişisel seccadelerini getirmeleri gerekmektedir. Ayrıca dış ortamlarda namaz kılındığında seccadelerin yıkanması uygun olacaktır.


8. Namaz kılınacak bütün alanlarda koli, karton, çuval ve hasır gibi yaygıların kullanılması yasaktır.


9. Cami ve mescidler ile cuma namazı kılınacak alanlara girecek olan bütün vatandaşlar orada bulunan malzeme ile mutlaka ellerini dezenfekte edeceklerdir.


10. Cami ve mescidlerde kalınacak sürenin kısa tutulması amacıyla namazların sünnetlerinin evde kılınabileceği ve tesbihatın evde yapılabileceği konusunda cemaat bilgilendirilecektir.


11. Cemaatin fiziksel temastan kaçınması, el sıkışma, musafaha ve kucaklaşma gibi davranışlardan uzak durması ile sosyal mesafe kuralına uyması gerekmektedir.


12. Camilerde mevlid, toplu yemek gibi etkinlikler ile cami çıkışlarında ikram yapılmasına izin verilmeyecektir.


13. Camilerin önlerinde dilencilerin bulunması önlenecek, özellikle cuma namazı çıkışında sebze, meyve, giyim eşyası, oyuncak gibi ürünlerin satışına izin verilmeyecektir.


14. Camilerin içinde, bahçesinde ve diğer belirlenen alanlarda seccadeler işaretlenmiş olan yerlere serilerek namaz kılınacaktır. Seccadenin en uç noktalarının her yönünden birer metre mesafe boş kalacaktır.


15. Camilere ve namaz kılınacak diğer alanlara belirlenen kapasitede cemaatin alınması esas olacaktır. Kapasite bilgisi girişte duyurulacaktır.


16. Cuma namazı vaktinde bütün camilerin kapalı mekânları girişe kapatılacaktır.


17. Cuma namazlarında ilk saftan başlamak üzere oturmaya başlanacak ve son saf dolana kadar bu sıra takip edilecektir. Namaz bitiminde ise en son saftan başlamak üzere sırasıyla cemaat namaz kılınan alandan ayrılacak ve çıkış yapacaktır.


18. Köylerde cuma namazı köy muhtarı ve imam/imamlar tarafından birlikte karar verilerek belirlenecek olan cami bahçesi, okul bahçesi ve diğer uygun alanlarda aynı kurallar uygulanmak suretiyle kılınacaktır.

 
 
Kaynak: (ÇAVDIR HABER) - ÇAVDIR HABER Editör: Yusuf KARAKAYA
Etiketler: BURDUR, İLİNDE, 29, MAYIS, CUMA, GÜNÜNDEN, İTİBAREN, CAMİLERDE, VE, DİĞER, ALANLARDA, BAŞLAYACAK, NAMAZ, KILINMASINA, İLİŞKİN, DÜZENLEMELER...!,
Yorumlar
Haber Yazılımı