301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
19 Ocak 2020 - Pazar 19:36
 
ÇAVDIR KARAKÖY’LÜ ÖMER TUNCEL “TEZ” OLDU...!
KÜLTÜR - SANAT Haberi
ÇAVDIR KARAKÖY’LÜ ÖMER TUNCEL “TEZ” OLDU...!

Karaköy köyünden Barış Deyirmenci’nin Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Anabilim Dalı Yetişkin Eğitimi Programı kapsamında hazırladığı “Köy Enstitüsü Mezunu Öğretmen Ömer Tuncel’in Deneyimi Bağlamında Köyde Eğitim ve Toplumsal Değişme” başlıklı çalışması jüri üyelerince oy birliği ile Yüksek Lisans Tezi olarak kabul edildi.

 

Karaköy’ün ilk öğretmenlerinden olan Ömer Tuncel 1934 yılında Karaköy’de doğmuş, ilkokulu üçüncü sınıfa kadar Bölmepınar’da okuduktan sonra Gönen Köy Enstitüsü’den 1952 yılında mezun olmuştu. Bir yıl Hisarardı, üç yıl Anbarcık’ta öğretmenlik yaptıktan sonra Karaköy’e 1957 yılında gelen Tuncel burada 13 yıl kalmıştı. Bu süre içinde Karaköylü bir diğer Gönen Köy Enstitüsü mezunu öğretmen Ali Yılmaz’la beraber köyün çocuklarının okuması için büyük çaba göstermiş; Karaköy İlkokulu’ndan mezun olan birçok öğrencinin sonrasında eğitim hayatlarına devam etmelerini sağlamışlardı. Bu öğretmenlerin görev yaptığı süre içinde öğrencilerinin 1’i doktor, 2’si sağlıkçı, 2’si öğretim üyesi, 3’ü ziraat teknisyeni, 4’ü mühendis, 4’ü memur, 4’ü subay, 12’si ebe-hemşire ve 96’sı öğretmen olmuş ve Karaköy çevresinde öğrencilerinin başarısıyla dikkat çeken bir köy haline gelmişti.

 

Doç. Dr. Ahmet Yıldız danışmanlığında köy enstitüsü mezunu öğretmenlerin köydeki çalışmalarının ele alındığı tezde Karaköy’ün tarihi ve bu tarihte yaşanan önemli olaylara yer verilirken Kalfa Osman olarak bilinen eğitmen Osman Yılmaz ile Muhammed Hoca olarak bilinen Mehmet Gümüşlü’nün köyün eğitim hayatına katkıları da incelendi.

 

Tez çalışmasının bir kitaba dönüşüp dönüşmeceğini sorduğumuz Deyirmenci: “Bu tez için başta Ömer Hoca olmak üzere o dönemde öğrencilik yapmış 10 öğrenci ve köyde yaşamış 7 kişi ile görüştüm. Karaköy’ün geçmişini bilen Başpınar ve Bölmepınar’dan da birer kişiyle görüştüm. Şahsen güzel bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Karaköylüler gerçekten çok destek oldu ancak o döneme ait çok az fotoğrafa ulaşabildim. Örneğin, Ali Hoca’nın sadece bir fotoğrafına ulaşırken Muhammed Hoca’nın hiç fotoğrafı yok elimde. Fotoğraf konusundaki eksikleri tamamlayabilirsem daha önce çıkmış iki Karaköy kitabına bir üçünsünüde ekleyebiliriz” diye konuştu.

Kaynak: (ÇAVDIR HABER) - ÇAVDIR HABER Editör: Yusuf KARAKAYA
Etiketler: ÇAVDIR, KARAKÖY’LÜ, ÖMER, TUNCEL, “TEZ”, OLDU...!,
Yorumlar
Haber Yazılımı