301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
13 Ocak 2021 - Çarşamba 19:38 Bu haber 273 kez okundu
 
COVİD-19 AŞISI BURDUR'A GELDİ...!
GÜNDEM Haberi
COVİD-19 AŞISI BURDUR'A GELDİ...!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla tüm Türkiye’ye Covid19 aşılarının gönderileceği ve en erken perşembe veya cuma günü aşılamaların başlanacağı belirtilmişti.

 

Koronavirüs pozitif vakaların epeyce düştüğü Burdur’da aşılamanın bu takvime göre veya en geç pazartesi günü yapılması bekleniyorken aşıların Burdur’a ne zaman ulaşacağı merak konusu idi.

 

AŞILAR BURDUR’A GELDİ

 

Türkiye’nin 3 milyon doz aldığı Çinli Sinovac şirketinin koronavirüs aşısı Burdur‘a geldi. Edinilen bilgiye göre aşılar bir depoda tutuluyor.

 

BİRİ HEKİM 3’ER KİŞİLİK EKİP

 

Ulusal basında çıkan haberlere göre kamu ve özel tüm hastanelerde aşı odaları da hazırlandı. Bu odalara aşı yapılacak vatandaşlar birer birer alınacak. Biri hekim olmak üzere 3’er kişilik de sağlık ekibi oluşturulacak.

 

AŞI TAKVİMİ NASIL OLACAK ? CEVAP: 4 AŞAMALI AŞI TAKVİMİ  

 

1- SAĞLIKÇILAR:Belirlenen takvime göre koronavirüs aşıları öncelikle sağlık personeline yapılacak. Türkiye’de kamuda, üniversitede ve özel hastanelerde toplam 1 milyon 119 bin 886 sağlık personeli bulunuyor. İlk etapta 3 milyon doz aşının yarısı, 28 gün sonra da diğer yarısı sağlık personeline uygulanacak. Bu da 2 milyon 239 bin 772 doz aşı demek.

 

2- 65 YAŞ ÜSTÜ VE KRONİK HASTALAR: Geriye kalan 760 bin 228 doz aşının ise toplam 380 bin 114 kronik rahatsızlığı bulunan 65 yaş üstü vatandaşa uygulanması planlanıyor. Ancak ilk dozlar yapıldıktan sonra Çin’den sipariş edilen diğer 47 milyon doz aşının ülkeye peyderpey ulaşması durumunda, sağlık personeli ikinci dozu almadan, geriye kalan 65 yaş üstü ve riskli gruplar aşılanmaya başlayacak.

 

3- RİSKLİ ORTAMDA ÇALIŞANLAR:Daha sonra toplumda yüksek riskli ortamlarda, kritik işlerde çalışanların aşılanması düşünülüyor. Bunlar arasında askerler, polisler, adliye ve yargı hizmetlerinde çalışanlar, öğretmenler, akademik personel, gıda sektöründe çalışanlar, toplum için lojistik öneme sahip yerlerde çalışanlar (belediye hizmetleri, elektrik, su, çöp toplama, itfaiye, kargo görevlileri) bulunuyor.

 

4- DİĞER VATANDAŞLAR: Daha sonraki planlamada 50 ile 64 yaş arası kronik hastalığı olanlar ve 50-64 yaş arası diğer kişiler bulunacak ve giderek 50 yaş altı kronik hastalığı olanlar, 18-49 yaş arası genç yetişkinler aşılanacak. Topluma aşı uygulaması ağırlıklı olarak aile sağlığı merkezlerinde yapılacak.

 

Burdurweb

Kaynak: Editör:
Etiketler: COVİD-19, AŞISI, BURDUR'A, GELDİ...!,
Yorumlar
Haber Yazılımı