301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Mayıs 2018 - Cuma 08:43
 
DR. ŞENOL ONGUN YAZDI,''ORUÇ VE SAĞLIK''...!
SAĞLIK Haberi
DR. ŞENOL ONGUN YAZDI,''ORUÇ VE SAĞLIK''...!

On bir ayın sultanı ramazan ayına kavuştuğumuz bu günlerde öncelikle herkese hayırlı ramazanlar diliyorum ve her sağlıklı bireyin tutmakla yükümlü olduğu oruç konusunu sağlık yönünden değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.Sağlıklı kişilerde oruç tutmanın sağlık yönünden faydaları;

 

1.Yıl boyunca çalıştığımız zaman nasıl ki tatile çıkarak vücudumuzu dinleniyoruz,aynı şekilde sindirim sistemimizi de tatile çıkartarak dinlendirmiş oluyoruz.

 

2.Sindirim sistemimizi bir nevi oruç tutarak resetlemiş yani yenilemiş oluyoruz.Yenilenmiş bir makinenin çalışması ne kadar çok iyi olduğunu biliriz.Aynı şekilde yenilenmiş bir sindirim sistemimiz de o kadar iyi çalışacaktır.Ve yıl boyunca çok rahat ederiz.

 

3.Oruç tutmak hem manevi hem de maddi yönden bizleri rahatlatmaktadır.Manevi yönden dinimiz gereği YÜCE ALLAH ın emirlerini yerine getirmekten dolayı rahatlıyoruz.Maddi yönden de bereket ayı olduğu için her yönüyle rahatlamaktayız.

 

4.Oruç tutarak sosyal ve toplumsal olarak farklı duygu ve düşünceleri kavramamız daha kolay olmaktadır.Açlığı,yardımlaşmayı,aç kalanların nasıl bir hissiyat içinde olduğunu,bizlere verilen nimetlerin ne kadar çok önemli olduğunu,susuzluğu ve suyun önemini çok daha iyi anlayabiliyoruz.

 

5.Sağlıklı bir bireysek oruç tutmaya çalışmalı ve yıl boyunca hem ruhen hem de bedenen sağlıklı bir yaşama devam edebilelim.

 

Sağlıcakla kalınız…

 

Dr. Şenol ONGUN

Kaynak: (ÇAVDIR HABER) - ÇAVDIR HABER Editör: Yusuf KARAKAYA
Etiketler: DR., ŞENOL, ONGUN, YAZDI,''ORUÇ, VE, SAĞLIK''...!,
Yorumlar
Haber Yazılımı