301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
12 Temmuz 2018 - Perşembe 20:57
 
DR. ŞENOL ONGUN YAZDI, SICAK ÇARPMASINA DİKKAT...!
SAĞLIK Haberi
DR. ŞENOL ONGUN YAZDI, SICAK ÇARPMASINA DİKKAT...!

Havaların ani ısındığı bu günlerde sıcak çarpmasına karşı daha dikkatli olmalıyız.Bunun için yapabileceklerimiz;

 

1.Aşırı sıcaklarda vücudumuz çok fazla su ve mineral kaybetmekte olduğundan dolayı bol su ve mineralli yiyecekler tüketmeliyiz.

 

2.Sıcaklığın en yüksek olduğu zamanlarda dışarıda ve güneş altında kalmamaya özen göstermeliyiz.İşimiz gereği kalmak zorunda kalırsak da koruyucu önlemler mutlaka almalıyız.Şapka takmak,güneş gözlüğü kullanmak,açık renk elbiseler giymek v.b. gibi….

 

3.Çocuklar,yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar aşırı sıcaklarda kesinlikle gölge ve serin yerde durmalıdırlar.Aksi takdirde bünyeleri zayıf olduğundan sıcak çarpmalarına daha çabuk maruz kalırlar.

 

4.Bu sıcak günlerde vücudumuzu uzun süreli güneş altında tutmamalıyız.Güneşin zararlı ışınlarına uzun süre maruz kalırsak sadece sıcak çarpması değil başka hastalıklara da yakalanabiliriz.Mesela cilt kanseri gibi…

 

5.Sıcak günlerde yediklerimize de dikkat etmeliyiz.Aşırı yağlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durmalıyız.Daha çok sıvı ağırlıklı hafif yemekler tüketmeliyiz.

 

6.Sıcak günlerin meyveleri olan bol sulu karpuz,kavun,armut,şeftali,kiraz gibi meyvelerden yemeliyiz.Ve sıvı kaybını önlemiş oluruz.

 

Sağlıcakla kalınız…

 

Dr. Şenol ONGUN

Kaynak: (ÇAVDIR HABER) - ÇAVDIR HABER Editör: Yusuf KARAKAYA
Etiketler: DR., ŞENOL, ONGUN, YAZDI,, SICAK, ÇARPMASINA, DİKKAT...!,
Yorumlar
Haber Yazılımı