301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
21 Kasım 2018 - Çarşamba 15:21
 
DR. ŞENOL ONGUN YAZDI, ''TURUNÇGİLLER VE KALP SAĞLIĞI''...!
SAĞLIK Haberi
DR. ŞENOL ONGUN YAZDI, ''TURUNÇGİLLER VE KALP SAĞLIĞI''...!

Yavaş yavaş kış mevsimine yaklaştığımız bu günlerde kış meyveleri olan mandalina,portakal,limon,greyfurt gibi turunçgiller hayatımıza ve sofralarımıza girmiştir.Peki bu meyvelerin yaşamımızdaki etkileri nelerdir diye soracak olursanız ben de size etkileri çok fazla olduğunu ama bu yazımda sadece kalp sağlığı üzerinde ki etkilerini anlatmaya çalışacağımı söyleyebilirim;

 

1.Yoğun oranda anti oksidan ve yağ yakıcı özelliği olması nedeniyle turunçgiller damar sertliği ve damar tıkanıklarını önlemede yararı çok fazladır.Bu özelliği sayesinde kalp damar hastalıklarının önüne bir nebze olsun geçmiş olmaktayız.

 

2.Yaşamak için gerekli enerji ve bol vitamin deposu olan turunçgiller vücudumuzun direnç seviyesini en üst noktaya çıkarmakta ve dışardan gelecek mikroplara karşı çok iyi savunma sistemi oluşturmaktadır.Bu özelliği sayesinde de kalbimizi enfeksiyonlara karşı korumuş olmaktayız.

 

3.Kış mevsiminde görülen boğaz enfeksiyonlarına karşı koruyucu etkiye sahip olan turunçgiller bu sayede iltihaplı kalp hastalıklarına karşı da koruma sağlamaktadır.

 

4.Kalp hastalıklarını tetikleyen tansiyon yükselmesi olayını turunçgiller engellemekte ve tansiyonumuzu dengede tutmaya çalışmaktadır.

 

5.Kalp sağlığımızı etkileyen strese karşı da turunçgiller faydalı olmakta ve vücudumuzda stresi engelleyici hormonların üretimini arttırmaktadır.Bu sayede kalbimizi koruma altına almış olmaktayız.

 

Sağlıklı kalpler ile sağlıcakla kalınız…

 

Dr. Şenol ONGUN

Kaynak: (ÇAVDIR HABER) - ÇAVDIR HABER Editör: Yusuf KARAKAYA
Etiketler: DR., ŞENOL, ONGUN, YAZDI,, ''TURUNÇGİLLER, VE, KALP, SAĞLIĞI''...!,
Yorumlar
Haber Yazılımı