301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
30 Aralık 2018 - Pazar 10:50
 
EDİTÖR YUSUF KARAKAYA YAZDI,''HER KOYUN HİKAYESİ''...!
YAŞAM Haberi
EDİTÖR YUSUF KARAKAYA YAZDI,''HER KOYUN HİKAYESİ''...!

Merhaba Sevgili Çavdır Haberliler, 

 

Bu Pazar Gününde de sizlerle benim çok beğendiğim bir hikayeciği paylaşmayı ve hikayenin ışığında ufak bir değerlendirme yapmayı uygun buldum. Önce hikaye; 

 

HER KOYUN KENDİ BACAĞINDAN ASILIRHarun Reşit, kendisini sık sık ikaz eden Behlül Dânâ Hazretlerine:


- Sen kendi işine bak, dermiş. Her koyun kendi bacağından asılır.


Bir gün sarayı pis bir koku kaplamış. Sebebini araştırdıklarında, üst kattaki bir odada bacağından asılı bir koyun bulmuşlar. Bu işi yapanı da keşfetmişler tabi ki: Behlül.


Halife, kendisini sıkıştırdığında:


- Gördüğünüz gibi, her koyun kendi bacağından asılır efendim, demiş. Fakat etrafı kokuttuğu için, herkesi rahatsız eder. 

 

Hikayemizin şüphesiz herkesin gönül dünyasında uyandıracağı çok farklı duygular ve herkes için farklı mesajları vardır. Benim sizlerle paylaşmak istediğim yönüne gelince;

 

Dünya siyasetine yön verenlerin en çok istediği insan profili; bireyselleşmiş, ailesi ve yaşadığı toplumla sosyal bağları zayıflamış, canının istediini yiyen, canının istediğini yapan, yakın çevresindeki ve dünya üzerindeki olaylara duyarsız kalan, sürekli tüketen insanlardan oluşan yeni bir medeniyet inşa etmektir. Bunu da büyük oranda başardılar, her birimiz kendi derdimize düştük, akrabalık bağlarına saygı duymaz olduk, kendi çıkarlarımızı korunsunda dünya isterse yansın diyoruz, yakın çevremizdeki aleni haksızlıklara  karşı bile duyarsız kalıyor ve o haksızlıklarla ilgilenmiyoruz.

 

Herkese bulaşmış kötü bir hastalık gibi, bizi birbirimizden koparan, vicdanlarımızı yaralayan, bu düşünce biçimini acilen terk etmeliyiz.Eğer bir kötülük ve haksızlık görmüşsek; bu haksızlığın giderilmesi ve onun ortadan kaldırılması için öncelikle  haktan yana bir tavrımız ve o kötülüğü ortadan kaldırmak için  bir davranış biçimimiz olması lazım.Yoksa o ilginmediğimiz ve duyarsız kaldığımız kötülüklerin zararı bize de bulaşıverir.

 

Selam ve dua ile...

Kaynak: (ÇAVDIR HABER) - ÇAVDIR HABER Editör: Yusuf KARAKAYA
Etiketler: EDİTÖR, YUSUF, KARAKAYA, YAZDI,''HER, KOYUN, HİKAYESİ''...!,
Yorumlar
Haber Yazılımı