301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
02 Aralık 2018 - Pazar 11:11
 
EDİTÖR YUSUF KARAKAYA YAZDI, ''KUŞUN ÜÇ ÖĞÜDÜ''...!
KÜLTÜR - SANAT Haberi
EDİTÖR YUSUF KARAKAYA YAZDI, ''KUŞUN ÜÇ ÖĞÜDÜ''...!

Merhaba Sevgili Çavdır Haberliler, 

 

Bu Pazar Gününde de sizlerle benim çok beğendiğim bir hikayeciği paylaşmayı ve hikayenin ışığında ufak bir değerlendirme yapmayı uygun buldum. Önce hikaye; 

 

Bir zavallı kuş tuzağa düşmüş, hile ile yakalanmıştı. Kuş kendisini yakalayan avcıya, 


‘Ey efendi, sen hayatında birçok defa koyun ve sığır yemişsin, pek çok kere de develer kurban etmişsindir. Sen onların etleriyle bile doymamışken benimle hiç doymazsın. Beni serbest bırakırsan sana üç öğüt veririm. Bu üç öğütten birincisini senin elinde iken, ikincisini şu çatının üzerinde, üçüncüsünü de şu ağacın üzerine konduğumda söyleyeceğim. Sen bu üç öğüdü işitmekten inan bana çok mutlu olacaksın.” 

Avcı merakından kuşun teklifini kabul etti. Kuşu kafesten çıkardı ve henüz elindeyken, kuş ilk öğüdünü söyledi : 


”Olmayacak sözü kim söylerse söylesin inanma.” 

Öğüt hoşuna gidince devamını işitmek için avcı kuşu bıraktı. O da uçup evin çatısına kondu ve ikinci öğüdünü söyledi. 
"Elinden kaçmış bir fırsat için üzülme.” 

Kuş ikinci öğüdünü verdikten sonra uçup ağacın dalına kondu ve üçüncü öğüdünü söylemeden önce, ”Karnımda 10 dirhem ağırlığında çok kıymetli bir inci vardı. O inci, seni de çoluk çocuğunu da zengin ederdi. Ne yazık ki kısmetin değilmiş” dedi. 

Avcı, kuşun bu söylediklerini duyunca hamile kadının doğururken bağırması gibi feryat edip bağırmaya başladı. Kuş: 


”Ben sana sakın elinden kaçan bir şeye üzülme demedim mi? Mademki elinden inci gitti, ne diye dövünüp duruyorsun? Sana verdiğim öğütleri anlamadın mı? Ben sana olmayacak bir şeyi kim söylerse söylesin inanma demiştim. Benim bütün ağırlığım üç dirhem gelmez. Karnımda nasıl 10 dirhemlik inci olabilir?” Bu sözler üzerine adam biraz kendine gelir gibi oldu. 

”Peki şimdi üçüncü öğüdünü söyle bakalım” dedi. 

Kuş, ”Sana verdiğim iki öğüdü sanki tuttun da, benden üçüncü öğüdü istiyorsun. Uykuya dalmış bir kişiye öğüt vermek, çorak yere tohum ekmekten farksızdır. Aptallık ve cahillik yırtığı yama tutmaz diyerek” uçup gitti..

 

Hikayemizin şüphesiz herkesin gönül dünyasında uyandıracağı çok farklı duygular ve herkes için farklı mesajları vardır. Benim sizlerle paylaşmak istediğim yönüne gelince;

 

İnsanız, beşeriz şaşarız, hata yaparız, hayatımızın sonuna kadarda hata yapacağız. Yaşam kalitemizin yükselmesini istiyorsak, her ne kadar hatalı kararlarlar alırsak alalım hatada israr etmek yerine hatadan dönmeye çalışmalı ve  yaptığımız hatalardan ders çıkararark doğru kararlar vermeye çalışmalıyız. Bütün bunları yaparken de kendi dışımızdan gelecek bir ilham beklemek yerine, kendi çözümlerimizi bulmak için kafa yormalıyız.

 

Selam ve dua ile...

Kaynak: (ÇAVDIR HABER) - ÇAVDIR HABER Editör: Yusuf KARAKAYA
Etiketler: EDİTÖR, YUSUF, KARAKAYA, YAZDI,, ''KUŞUN, ÜÇ, ÖĞÜDÜ''...!,
Yorumlar
Haber Yazılımı