301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
17 Kasım 2018 - Cumartesi 23:56
 
EDİTÖR YUSUF KARAKAYA YAZDI, ’’YILAN İLE TİLKİ’’...!
KÜLTÜR - SANAT Haberi
EDİTÖR YUSUF KARAKAYA YAZDI, ’’YILAN İLE TİLKİ’’...!

Merhaba Sevgili Çavdır Haberliler, 

 

Bu Pazar Gününde de sizlerle benim çok beğendiğim bir hikayeciği paylaşmayı ve hikayenin ışığında ufak bir değerlendirme yapmayı uygun buldum. Önce hikaye; 

 

YILAN İLE TİLKİ

 

Tilkiyle yılan arkadaş olur ve birlikte yolcu­luğa çıkarlar.

 

Bir ırmağın kenarına geldiklerin­de yılan tilkiye "Tilki kardeş! Ben yüzme bil­mem. Beni sırtına al da karşı kıyıya beraber geçelim!" der. Tilki, arkadaşının teklifini kabul eder. Yılan tilkinin beline sarılır, o da ırmağa girip yüzmeye başlar.

 

Karşı kıyıya vardıkların­da yılan "Tilki kardeş! Ben seni sokacağım!" deyiverir. Neye uğradığını şaşıran tilki "Yılan kardeş! Biz seninle arkadaş değil miyiz? Bak, ben sana bunca iyilik ettim. Seni sırtıma al­masam ırmağı geçemezdin!" diye ne kadar dil dökmeye çalıştıysa da yılan hiç oralı olmaz ve "Bu benim huyum. Sokmak benim yapım­da var!" der. Bunun üzerine tilki bir an durur, sonra yılana "Peki yılan kardeş! Sok, ne yapa­lım? Bu benim kaderimmiş. Yalnız yüzüme bir defacık bak ki, ölmeden önce o güzel göz­lerini son bir defa göreyim!" Bu sözlere aldanan yılan, başını uzattığı an, tetikte duran tilki derhal atılıp başını kapıverir. Sonra da ölen yılanı ırmağın kenarında, kumların üzerine boylu boyunca uzatır ve kendi hilesine kurban giden arkadaşına şöyle der: "Yoook yılan kar­deş! Ben öyle eğri büğrü arkadaş istemem! Benimle arkadaş olacaksan, böyle dosdoğru olacaksın!"

 

Hikayemizin şüphesiz herkesin gönül dünyasında uyandıracağı çok farklı duygular ve herkes için farklı mesajları vardır. Benim sizlerle paylaşmak istediğim yönüne gelince;

 

Her ne kadar insanlar eğitimle kötü davranışlarından sıyrılıp güzel bir ahlakla ahlaklanabilirlersede; bazı insanlar gerçekten yılan yaratılışlıdır. O insanlara ne kadar iyilik yaparsanız yapın en küçük bir ihanet ihtimalini affetmezler, mayalarının muktezası olarak mesleklerini icra ederler. O kötü huylarını ancak ölünce terkededer. Gelin bir dua ile bitirelim ve diyelimki ; Ya Rabbi, bizleri ve aile efradımızı yılan tabiatlı olmaktan ve yılan tabiatlıların yakınımızda olmasından ve onların şerrine uğramaktan muhafaza eyle...!

 

Amin...

Kaynak: (ÇAVDIR HABER) - ÇAVDIR HABER Editör: Yusuf KARAKAYA
Etiketler: EDİTÖR, YUSUF, KARAKAYA, YAZDI,, ’’YILAN, İLE, TİLKİ’’...!,
Yorumlar
Haber Yazılımı