301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
25 Kasım 2018 - Pazar 10:38
 
EDİTÖR YUSUF KARAKAYA YAZDI, ''YOLUMUZDAKİ ENGELLER''...!
KÜLTÜR - SANAT Haberi
EDİTÖR YUSUF KARAKAYA YAZDI, ''YOLUMUZDAKİ ENGELLER''...!

Merhaba Sevgili Çavdır Haberliler, 

 

Bu Pazar Gününde de sizlerle benim çok beğendiğim bir hikayeciği paylaşmayı ve hikayenin ışığında ufak bir değerlendirme yapmayı uygun buldum. Önce hikaye; 

 

YOLUMUZDAKİ ENGELLER

 

Eski zamanlarda bir kral, saraya gelen yolun üzerine kocaman bir kaya koydurmuş, kendisi de pencereye oturmuştu. Bakalım neler olacak?. Ülkenin en zengin tüccarları, en güçlü kervancıları, saray görevlileri birer birer geldiler, sabahtan öğlene kadar. Hepsi kayanın etrafından dolaşıp saraya girdiler.

 

Pek çoğu kralı yüksek sesle eleştirdi. Halkından bu kadar vergi alıyor, ama yolları temiz tutamıyordu. Sonunda bir köylü çıkageldi. Saraya meyve ve sebze getiriyordu. Sırtındaki küfeyi yere indirdi, iki eli ile kayaya sarıldı ve ıkına sıkına itmeye başladı. Sonunda kan ter içinde kaldı ama, kayayı da yolun kenarına çekti.

 

Tam küfesini yeniden sırtına almak üzereydi ki, kayanın eski yerinde bir kesenin durduğunu gördü. Açtı. Kese altın doluydu. Bir de kralın notu vardı içinde. "Bu altınlar kayayı yoldan çeken kişiye aittir" diyordu kral. Köylü, bugün dahi pek çoğumuzun farkında olmadığı bir ders almıştı. "Her engel, yaşam koşullarınızı daha iyileştirecek bir fırsattır." 

 

 

Hikayemizin şüphesiz herkesin gönül dünyasında uyandıracağı çok farklı duygular ve herkes için farklı mesajları vardır. Benim sizlerle paylaşmak istediğim yönüne gelince;

 

Hayatımızda başımaza gelen şeylerden sürekli şikayet ediyoruz. Nasılki insan sürekli tatlı yerse tatlı yemekten usanır ve insanın canı acı, ekşi gibi değişik lezzetler çekerse, aynen öyle insan dertsiz ve tasasız olursa güzel anların bir kıymeti kalmaz. Bazen de hayattaki zorlukların üstesinden gelirse insan, hiç ummadığı şekilde bazı mükafatlarda elde edebilir. Haydi başımıza gelen bela ve musibetlerde hemen şikayet etmek yerine, birazcık sabrediverelim varmısınız ?

 

Selam ve dua ile...

Kaynak: (ÇAVDIR HABER) - ÇAVDIR HABER Editör: Yusuf KARAKAYA
Etiketler: EDİTÖR, YUSUF, KARAKAYA, YAZDI,, ''YOLUMUZDAKİ, ENGELLER''...!,
Yorumlar
Haber Yazılımı