301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
20 Ocak 2021 - Çarşamba 18:57
 
“GÖLLER YÖRESİ SPOR TURİZMİ ÇALIŞTAYI’' BAŞLADI...!
EKONOMİ Haberi
“GÖLLER YÖRESİ SPOR TURİZMİ ÇALIŞTAYI’' BAŞLADI...!

İKİ GÜN SÜRECEK “GÖLLER YÖRESİ SPOR TURİZMİ ÇALIŞTAYI’NIN” AÇILIŞI YAPILDI

 

Burdur ve Isparta İllerini kapsayan Göller Bölgesi’nde, spor turizmi potansiyelinin daha etkin değerlendirilebilmesi için, bu konuda yapılacak çalışmalara yönelik olarak ihtiyaç, sorun ve çözüm önerilerinin tespit edilerek yol haritasının belirlenmesi için düzenlenen, 20-21 Ocak 2021 tarihleri arasında iki gün sürecek “Göller Yöresi Spor Turizmi Çalıştayı” bugün gerçekleşen açılış programı ile başladı.
 
Burdur ve Isparta Valilikleri öncülüğünde Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi işbirliğinde, ilgili kurum kuruluşların destek ve katılımlarıyla düzenlenen çalıştaya Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Lavanta Tepesi Otel ev sahipliği yapıyor.
 
İki gün sürecek çalıştayda; spor turizmi ve bu alanda yapılan uluslararası organizasyonlar ile, Burdur ve Isparta İllerinin spor turizm alanındaki potansiyeli ve altyapısı ele alınacak. Mevcut durum tespitlerinin yapılarak, Göller Bölgesinde spor turizmi amaçlı yapılabilecek organizasyonlar değerlendirileceği çalıştayada, sektörün genel durumu ve spor turizminde başta Antalya olmak üzere sektörden örnekler iki gün boyunca yapılacak panellerde ele alınacak. Ayrıca düzenlenecek panellerin yanı sıra, oluşturulacak ‘Futbol’, ‘Doğa Sporları’ ve ‘Diğer Sporlar’ konu başlıklarındaki 3 çalışma grubunda Isparta ve Burdur’un spor turizmi sektörüyle ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri, federasyon temsilcileri, akademisyenler ve sektör temsilcileri bir araya gelecekler.
 
Bugün başlayan "Göller Yöresi Spor Turizmi Çalıştayı’nın" açılışına başta Burdur Valisi Sayın Ali Arslantaş ve Isparta Valisi Sayın Ömer Seymenoğlu olmak üzere Isparta Milletvekili Recep Özel, Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Burdur Milletvekili Yasin Uğur, Gençlik ve Spor Bakanlığı Uluslararası Organizasyonlar ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ahmet Temurci, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, SDÜ Rektörü İlker Hüseyin Çarıkçı, İl Genel Meclis Başkanı Murat Akbıyık,  BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler, Burdur, Isparta ve Antalya illerinden ilgili kurum yöneticileri, oda başkanları, çeşitli spor dallarından federasyon temsilcileri, spor turizmine ait sektör temsilcileri, sporla ilgili dernek, kulüp yöneticileri ve akademisyenler katıldı.
 
Protokol konuşmaları ile başlayan çalıştayın açılışında, BAKA Genel Sekreteri GÜLER, MAKÜ Rektörü Korkmaz, SDÜ Rektörü Çarıkçı, Belediye Başkanı Ercengiz, Milletvekili Uğur, Milletvekili Özçelik, Milletvekili Özel, Vali Seymenoğlu ve Vali Arslantaş konuşma yaptılar. 
Konuşmaların ardından verilen kısa ara sonrası çalıştay, Moderatör Prof. Dr. Ali Dulupçu tarafından yönetilen "Spor Turizminde Yeni Trendler" konulu panelle devam etti. 
 
Panelde Genel Müdür Temurci tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığının Spor Turizmi ve Uluslararası Organizasyonlarla ilgili faaliyetleri, BAKA Genel Sekreteri Güler tarafından Göller Bölgesi Spor Turizm Potansiyeli ve alt yapısı, Spor Turizmi Birliği Başkanı Recep Şamil Yaşacan tarafından Isparta ve Burdur İllerinde Spor Turizmi amaçlı yapılabilecek organizasyonlar ve sektörün genel durumu ile ilgili sunumlar yapıldı. Sunumların ardından panel soru cevap bölümü ve panelistlere anmalık takdimi ile sona erdi. 
 
Burdur Valisi Sn. Ali Arslantaş, panel programını Isparta Valisi Sn. Ömer Seymenoğlu ile birlikte takip ettiler.
 
Vali Arslantaş, Göller Yöresi Spor Turizmi Çalıştayı açılış programında yaptığı konuşmasında; 
 
GÜNÜMÜZDE TURİZM, FARKLI KÜLTÜRLERİN, FARKLI TOPRAKLARDA BİR ARAYA GELMESİNİ SAĞLAYAN BİR ETKİNLİK ALANI HALİNE GELMİŞTİR
“Bilgi ve iletişim çağının yaşandığı, kültürler arası etkileşimin arttığı ve kültürel ilişkilerin ön plana çıktığı günümüzde turizm, farklı kültürlerin, farklı topraklarda bir araya gelmesini sağlayan bir etkinlik alanı haline gelmiştir. Bununla birlikte turizm sektörü, dinamik yapısı ile ülkelerin gelişmesinde, kalkınmasında da itici bir güç olarak ayrıca önemli bir konuma yükselmiştir. Turizm gelirlerinden daha fazla pay alabilmek için tüm ülkelerin içinde bulunduğu yarışma ortamının, ülkeleri, turizmi daha çekici kılacak yeni arayışlara yönelttiğini açıkça görmekteyiz. 
 
BURDUR VE ISPARTA ORTAK PAYDASINDA BİR ARAYA GELDİK
Geçmişten günümüze ulaşmış olan tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleri ile yüksek bir potansiyele sahip olan İllerimizdeki doğal mirası çok iyi bir şekilde değerlendirmek ve ilimizin turizm sektöründen hak ettiğimiz payı alabilmesi için Kamu Kurum ve Kuruluşları, özel sektör temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları Burdur ve Isparta ortak paydasında bir araya geldik. Göller Yöresi Spor Turizmi Çalıştayı vesilesiyle sizleri şehrimizde ağırlamanın mutluluğu içerisindeyiz. İki gün boyunca sürecek çalıştayın bölgemiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.
 
“DENİZ-KUM-GÜNEŞ TURİZMİNE BAĞIMLILIKTAN NASIL KURTULABİLİRİZ, TURİZM FAALİYETLERİMİZİ YIL GENELİNE VE ÜLKEMİZİN İÇ KESİMLERİNE NASIL YAYABİLİRİZ?”
İlimiz, başta tarım ve hayvancılık olmak üzere son yıllarda gelişmeye başlayan organize sanayi bölgelerimizle Göller Yöresinin en önemli şehirlerinden biri olmaya aday bir profil çizmektedir. 
 
Alternatif turizm sosyal ve ekolojik uyuma, yerel ve yabancı girişimcilerin işbirlğine ve gelişmede yerli malzeme kullanılmasına öncelik verme amacını güden, geleneksel ve klasik kitle turizmi ve şehir turizminin olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla oluşturulmuş, yeni turistik ürünlerin bir araya getirilmiş turizm çeşididir şeklinde tanımlanıyor. Türkiye, alternatif turizm açısından iki tür ürün geliştirme yoluna gitmiştir. 
 
Birinci kategori; doğal ve sağlık kökenli, dini içerikleri olan, balon ve spor turizmini içeren çeşitler. İkinci kategori ise; birinci kategori ile ilişkili olarak kamp ve karavan turizmi, kış (kar) turizmi, kuş gözlemciliği, av turizmi ve golf turizmidir. Bu gün burada başlattığımız çalıştay; bu iki kategoriyi birden kapsayan ve ilave olarak sporu işin içine katarak iki ilimizde yapılabilecekleri tespit ve tüm insanlığa sunabilme stratejilerini ortaya koyacak. 
 
Hem bölgemizde hem de ülkemizde yıllardır konuşulan bir konu var ki, o da: “Deniz-kum-güneş turizmine bağımlılıktan nasıl kurtulabiliriz, turizm faaliyetlerimizi yıl geneline ve ülkemizin iç kesimlerine nasıl yayabiliriz?” Dünyanın en ünlü turizm destinasyonlarından olan Antalya ile aynı düzey 2 bölgesi içinde yer alan, ekonomik ve sosyal anlamda uzun yıllardır etkileşim içerisinde bulunan Burdur ve Isparta illerimiz için ise bu soruya yanıt bulunması çok büyük önem taşımaktadır.
 
DÜNYADA SPOR TURİZMİNİN KÜRESEL TURİZM SEKTÖRÜNÜN İÇİNDEKİ PAYI 10’NDAN DAHA BÜYÜKTÜR.
Peki neden diğer turizm dalları değil de spor turizmi? Rakamlar burada bize ışık tutmaktadır. Dünyada spor turizminin küresel turizm sektörünün içindeki payı 10’ndan daha büyüktür. Burada daha ilginç olan husus, küresel turizm sektörü yıllık  3,5 civarında büyürken spor turizmi 10’un üzerinde büyümektedir. Dünyanın en fazla turist ağırlayan ülkelerinden biri olan ülkemize gelen turistlerin yüzde kaçı spor için gelmektedir. Cevap maalesef 2, diğer bir deyişle ülkemizin bu konuda alacağı çok mesafe var.

İNANIYORUZ Kİ BURDUR; BİRKAÇ YIL İÇERİSİNDE TURİZM SEKTÖRÜNÜN BÖLGEMİZDE PARLAYAN YILDIZI OLACAKTIR.
Burdur Valiliği olarak hamasetten uzak, gerçekçi politikalarla turizm alanında çalışmalarımızı; bölgesel turistik yapıları ve doğal çevreyi içine alacak şekilde, kaynak kalitesini oluşturarak, koruma, kullanma ve genişletme üzerinde yoğunlaşarak, yerel gelişmeyi, sürdürülebilirliği, Burdur halkının yaşam şekillerine karşı duyarlılığı öne çıkararak, Kültürler arası kaynaşmayı destekleyerek, Hayat standartları iyileştirme gayesiyle, turizmle ilgili ve gelişmelerden etkilenen her türlü faaliyetin gelir ve gider durumlarını değerlendirerek, oluşacak toplumsal değişmelere karşı olumlu yaklaşmayı ilke edinmiş bir alternatif spor turizmi rotası oluşturma mefkuresiyle yola çıktık.
 
İnanıyoruz ki Burdur; Sagalassos ve Kibyra gibi 22 antik kentiyle, doyumsuz manzaralar sunan Salda ve Yarışlı gölleri gibi alternatifleriyle, yılda 11 milyon 200 bin aracın geçtiği ama henüz bir yol ekonomisi planlaması yapılamayan trafik canlılığımızla,  kadirşinas insanımızla; güler yüzlü işletme sahiplerimizle birkaç yıl içerisinde turizm sektörünün bölgemizde parlayan yıldızı olacaktır.
 
BU ÇALIŞTAYIN BURDUR VE ISPARTA İLLERİMİZDE SPOR TURİZMİNİN ÜZERİNE İNŞA EDİLECEĞİ TEMEL TAŞLARDAN BİRİ OLACAĞINA CAN-I GÖNÜLDEN İNANIYORUM
Sporu konuşuyoruz, spor turizmini konuşuyoruz, neredeyse 200 milyar dolar büyüklüğünde bir sektörü konuşuyoruz. Bir bakıma Burdur’u, Isparta’yı, bu illerimizin ihtiyaçlarını ve bu doğa harikası illerimizin bu pastadan nasıl yararlanabileceğini konuşuyoruz. 
 
Burada ülkemizde spor dünyasının değerli temsilcileri ve bu işin uzmanları bulunuyor. Sporun ve spor turizminin bir bakıma bir altyapı meselesi olduğunu biliyoruz. Belirli bir plana bağlı kalmazsak, gelişigüzel şekilde bir şeyler yapmaya kalkarsak bir sektörün başlamadan bitmesine tanık olabiliriz. Dolayısıyla bu çalıştay gibi sektörün önemli kurumlarından gelen temsilcilerin yer aldığı değerli bir organizasyonda yapılacak görüşmelerin, vereceğiniz katkılar ile alınacak kararların çok değerli olacağına ve bu çalıştayın Burdur ve Isparta illerimizde spor turizminin üzerine inşa edileceği temel taşlardan biri olacağına can-ı gönülden inanıyorum.
 
Bu vesileyle tekrar Göller Yöresi Spor Turizmi Çalıştayı’nın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum, katılımlarıyla bizleri onurlandıran kıymetli misafirlerimize, ev sahipliği yapan üniversitemize şükranlarımı sunuyor, sizleri saygıyla muhabbetle selamlıyorum.” Diyerek konuşmasını tamamladı.
 
Isparta Valisi Sayın Ömer Seymenoğlu çalıştayın açılışında yaptığı konuşmasında; Çalıştay sonucunda taşın altına hep beraber el koyulmasının gerektiğini vurgulayarak, çalıştay sonuçlarının takipçisi olacaklarını vurguladı. "Eminim ki bu çalıştayın sonunda çok güzel çıktılar olacak. Bu çıktıların da bu alanda takipçisi olacağız. Hiç kimse bürokrasiden yakınmasın. Bürokratlar engel çıkartıyor demesin. Ne istediğimizi biliyorsak, takip ediyorsak, taşın altına hep beraber el koyuyorsak sonuca ulaşırız. Yardımcı olmayan, destek olmayan kamu kuruluşlarımız varsa o zaman her iki ilin valisi olarak biz emrinizdeyiz. Aksi takdirde yıllar da geçse biz bu çalıştayları yapmaya devam ederiz. Bölgemizde turistik anlamda tesisler var. Yerli yatırımlar da var. Onların rakibi olmamak kaydı ile bunu yapacağız" diyerek iki taraf içinde dengeli hareket edeceklerinin altını çizdi.
Kaynak: Editör:
Etiketler: “GÖLLER, YÖRESİ, SPOR, TURİZMİ, ÇALIŞTAYI’', BAŞLADI...!,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“GÖLLER YÖRESİ SPOR TURİZMİ ÇALIŞTAYI’' BAŞLADI...!
“GÖLLER YÖRESİ SPOR TURİZMİ ÇALIŞTAYI’' BAŞLADI...!
“GÖLLER YÖRESİ SPOR TURİZMİ ÇALIŞTAYI’' BAŞLADI...!
“GÖLLER YÖRESİ SPOR TURİZMİ ÇALIŞTAYI’' BAŞLADI...!
“GÖLLER YÖRESİ SPOR TURİZMİ ÇALIŞTAYI’' BAŞLADI...!
“GÖLLER YÖRESİ SPOR TURİZMİ ÇALIŞTAYI’' BAŞLADI...!
“GÖLLER YÖRESİ SPOR TURİZMİ ÇALIŞTAYI’' BAŞLADI...!
“GÖLLER YÖRESİ SPOR TURİZMİ ÇALIŞTAYI’' BAŞLADI...!
Yorumlar
Haber Yazılımı