301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
02 Kasım 2020 - Pazartesi 10:38 Bu haber 596 kez okundu
 
MİLLETVEKİLİ YASİN UĞUR'DAN YAZILI AÇIKLAMA...!
SİYASET Haberi
MİLLETVEKİLİ YASİN UĞUR'DAN YAZILI AÇIKLAMA...!

AK Parti Burdur Milletvekili, TBMM Milli Savunma Komisyon Üyesi Yasin Uğur, Merkez Üssü Seferihisar olan, İzmir ve birçok çevre İlde hissedilen deprem ile ilgili açıklamada bulundu.

 

DEPREM ANINDAN İTİBAREN ÇALIŞMALAR BAŞLATILDI

 

Deprem anından itibaren devletimizin ilgili tüm birimlerin hızla çalışmalara başladığını belirten Milletvekili Yasin Uğur “30 Ekim tarihinde İzmir Seferihisar açıklarında saat 14:51’de 6,6 büyüklüğünde depremin meydana geldiği andan itibaren AFAD, Kızılay ve Sağlık Bakanlığı ekipleri tüm personelleri ile arama kurtarma faaliyetlerine başlamıştır. Depremin olduğu andan İtibaren Cumhurbaşkanımız Sayın RECEP TAYYİP ERDOĞAN’ın talimatı ile bir çok Bakanımız deprem bölgesine intikal etmiştir.

 

İLGİLİ TÜM BAKANLIKLARIMIZ VE KURUMLARIMIZ SEFERBER OLDU

 

Depremin Meydana geldiği ilk dakika itibari ile yıkılan ve hasar gören binaları tespit etmek üzere Bakanlarımız İzmir’de görev yapmaktadır.
31 Ekim 11:00 itibari ile;

 

✅ Yıkılan ve hasar gören 17 binada arama kurtarma çalışmalarını yürütmek üzere AFAD, JAK, STK’lar ve belediyelerden 5.096 arama kurtarma personeli, 20 arama kurtarma köpeği ile 751 araç görevlendirilmiştir.

 

✅ Bölgede yürütülen çalışmalarda kullanılmak üzere AFAD Başkanlığı tarafından 3.000.000 TL; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 5.000.000 TL acil yardım ödeneği gönderilmiştir.

 

✅ Genel Kurmay Başkanlığına ait 7 askeri kargo uçağıyla çevre illerden AFAD ve JAK arama kurtarma personeli, araç ve Ekipmanları bölgeye sevk edilmiştir.

 

✅ 1 adet İHA Havadan hasar tespit ve arama kurtarma çalışmalarının koordinasyonu için bölgede görev yapmaktadır.

 

✅ Sakarya, Bursa ve Afyon’dan toplam 3 mobil koordinasyon tırı bölgeye yönlendirilmiştir.

 

✅ UMKE ve 112 Acil Yardım ekiplerinden 232 araç ve 832 personel bölgede görevlendirilmiştir.

 

✅ Sahil Güvenlik Komutanlığı 116 personel, 11 sahil güvenlik botu, 3 sahil güvenlik helikopteri, 1 dalış timi ile arama kurtarma çalışmalarına iştirak etmektedir.

 

✅ AFAD tarafından acil barınma ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla bölgeye AFAD tarafından 960 çadır, 6 genel maksat çadırı, 4500 battaniye, 3672 yatak, 3000 yastık ve 3000 çarşaf seti gönderilmiştir.

 

✅ Türk Kızılay tarafından 2.049 çadır, 51 genel maksat çadırı, 6.888 yatak, 16.050 battaniye ve 2.657 mutfak seti sevk edilmiştir. Ayrıca Türk Kızılay tarafından 113 personel, 144 gönüllü, 5 ikram aracı, 5 mobil mutfak ve 83.480 ikram malzemesi bölgeye gönderilmiştir.

 

✅ Güvenlik ve trafik çalışma grubundan 260 çevik kuvvet, 32 trafik personeli olmak üzere 292 personel olay yerine yönlendirilmiştir. Teknik destek ve ikmal kapsamında toplam 123 iş makinesi ve 115 personel görev yapmaktadır.

 

✅ Bölgede hasar tespit çalışmaları için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 325 ve Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan 95 personel olmak üzere toplam 420 personel görevlendirilmiştir.

 

✅ Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bölgede yürütülen çalışmalara katılmak üzere 51 iş makinesi, 35 hizmet aracı, 42 arazöz ve 210 personel görevlendirilmiştir.

 

✅ Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından bölgeye toplam 34 mobil baz istasyonu sevk edilmiştir.

 

✅ Psikososyal çalışma grubundan 95 personel 23 araç ile deprem bölgesindeki çalışmalarına başlamıştır. Ayrıca 2 mobil sosyal hizmet aracı bölgeye sevk edilmiştir. Kızılay halk sağlığı ve psikososyal destek ekipleri tarafından dağıtılmak üzere bölgeye, 114.460 maske ve 5000 dezenfektan sevk edilmiştir.

 

BURDUR’UMUZDAN DEPREM BÖLGESİNE DESTEK

 

İzmir’de meydana gelen depremden dolayı Burdur AFAD Müdürlüğümüzden 2 Araç ve 8 Arama Kurtama Teknisyeni, Burdur İl Sağlık Müdürlüğümüzden 1 Ambulans, 3 ASHİ Personeli, 1 UMKE aracı ve 5 UMKE Personeli yardım için görevlendirildi.

 

DEVLETİMİZ VATANDAŞLARIMIZIN YANINDA

 

Ülke olarak geçirdiğimiz her zorlu süreçte olduğu gibi Devletimiz İzmir depreminde de tüm kurumları ile vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edecektir. İzmir depreminde maalesef yaralı ve hayatını kaybeden vatandaşlarımız var. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum. Temennimiz hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısının artmamasıdır. Rabbim Ülkemizi ve milletimizi her türlü afetlerden muhafaza eylesin.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MİLLETVEKİLİ, YASİN, UĞUR'DAN, YAZILI, AÇIKLAMA...!,
Yorumlar
Haber Yazılımı