301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Aralık 2018 - Perşembe 17:57
 
REKTÖR ADEM KORKMAZ'IN, MEHMET AKİF ERSOY'UN VEFATININ 82. YILDÖNÜMÜ MESAJI...!
EĞİTİM Haberi
REKTÖR ADEM KORKMAZ'IN, MEHMET AKİF ERSOY'UN VEFATININ 82. YILDÖNÜMÜ MESAJI...!

“İnsanlar vardır, şafak vaktinde doğar, akşam ezanında ölürler.” İnsanlar vardır arkasında sadece toz bırakır, kir pas bırakır; insanlar vardır geride söz bırakır söylenir yüzlerce yıl, dolanır ağızlarda ve gönüllerde ve insanlar vardır “iz” bırakır; gönüllere adları nakşedilir, her vakit hasretle, minnetle ve rahmetle anılır. İşte Akif gönül hanemizin mihmanı, fikir sancılarımızın dermanı, dimağımızda son asrın kudretli ve ihtişamlı kahramanı olarak yer etti. Bozulmuş, küflenmiş, insanı reddeden, onun deyimiyle “tek dişi kalmış” medeniyet yaygarasına gür ve imanlı bir sesle karşı çıktı. Akif unutulmayanlardan biri olarak bu milletin aziz ve mübarek bir evladı olarak Hakkın, hakikatin sesini ömrü yettiğince haykırdı.

 

Asırlar boyunca nâdiren yetişen bazı ilâhi şâirler vardır ki, onların hislerde, fikir ve hayâllerde vücuda getirdikleri kudsî tesirler, coşkun heyecanlar burada birkaç söz ile tarif edilemeyecek kadar derindir. Onlar ki; bu dünyadan göçseler bile ölmez eserleriyle sayısız gönüllerde hürmet ve muhabbetle yaşamaya devam ederler. Onlar yazdıklarıyla bir nesli kurtarırlar, yazdıklarıyla bir milleti buhrandan çıkarıp ümide çevirirler duygularını. İnsanlık her zaman ve bilhassa şu buhranlı asırlarda, böyle büyük şairlere daha fazla muhtaçtır.

 

Akif bir tohumdu toprağa düştü; o yeşerecek, filizlenecek ve boy verecektir. Onun ideallerinin ve eserlerinin yaşatılmasının sorumluluğunu almış bir üniversite olarak daha çok mesul olduğumuzun farkındayız. İstiklal Şairimizin adını taşımamızın yüklediği misyon gereği üniversite ve Mehmet Akif Ersoy Uygulama ve Araştırma Merkezimizin Mehmet Akif çalışmalarına öncülük edecek bir kültür merkezi olması yönündeki gayretlerimiz sürmektedir.

 

Bu hissiyat ve düşüncelerle ebediyete irtihalinin yıl dönümünde Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’a Allah’tan rahmet diliyor, kendisini saygı ve minnetle yad ediyorum. Ruhu şad olsun.

 

Prof. Dr. Adem KORKMAZ
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü

Kaynak: (ÇAVDIR HABER) - ÇAVDIR HABER Editör: Yusuf KARAKAYA
Etiketler: REKTÖR, ADEM, KORKMAZ'IN,, MEHMET, AKİF, ERSOY'UN, VEFATININ, 82., YILDÖNÜMÜ, MESAJI...!,
Yorumlar
Haber Yazılımı