301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
22 Ocak 2018 - Pazartesi 07:52
 
ÇAVDIR’A ORGANİZE HAYVAN BÖLGESİ...!
Prof.Dr. Mustafa Yıldıran
 
 

ÇAVDIR’A ORGANİZE HAYVAN BÖLGESİ

Prof.Dr. Mustafa YILDIRAN

 

Çavdır ekonomisi, eskiden beri hayvan pazarı ve zahire pazarı üzerinde dönmektedir. Son yıllarda bu konuda bir kan kaybı olduğu rahatlıkla gözlemlenebilir. Çavdır ekonomisini hareketlendirebilecek en girişimlerden birisi de, ‘Çavdır Organize Hayvan Bölgesi’ hukuki adıyla ‘Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ kurulmasıyla sağlanabilecektir.

 

Konuyla ilgili olarak Türkiye’de 25 Kasım 2017 tarih ve 30251 sayılı yönetmelikle ‘Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri’ nin kurulması esasları belirlendi. Bu yönetmelik, hayvansal üretimin belirli bölgelerde belirli esaslarla yürütülmesini ve bunun projeyle yapılmasını sağlayan bir gelişme. Böylece Çavdır için yeni fırsat penceresi aralanacaktır. Özelikle Sera ve meyvecilikte yaşanan sıkıntıların aşılmasında ve alternatif bir gelişme yolunun oluşması açısından da gerekli bir durumdur. Özelikle Bayır Mahallesi, Bölmepınar ve Çavdır arasında arazi bu şekilde bir alan tahsisiyle bölgedeki tüm köylerinde ortak olacağı bir proje alternatif gelişme mekânı ve yöntemi olarak karşımıza çıkabilir.

 

Yatırımın yapılmasında ‘altyapı projesi” olarak yapılması ve kamu finansmanı sağlanması mümkündür. Yapılacak ahırların aynı mekânda toplanması ‘yenilenebilir enerji’ kaynağı oluşturması imkânı da sağlayacaktır. Özellikle hayvan gübrelerinin işlenmesi ile elde edilecek enerji kaynağı ve hayvan yetiştirmesi için yapılan yapıların çatılarında ‘güneş enerjisi’ panellerinin yerleştirilmesi mümkündür. Ayrıca çok fonksiyonlu süt ve et üretim tesislerinin kurulmasıyla yerinde pazarlama imkânı mümkündür. Bu proje bölgeye katkı sağlayacağı gibi, Türkiye’de on yıllar boyunca üretim açığı olan et üretimine katkı sağlaması ve nüfusun göçmesi ile yaşanan ekonomik kayıpları da önleyecektir. Bu konuda, ‘2005 yılında Yapılan Burdur Sempozyum’nda bir bildiri ile öneri de bulunmuştum.

 

Çavdır bölgede bulunduğu konumla hayvansal ve bitkisel üretimde sürekli yeni stratejiler geliştirebilecek bir mekândır. ‘Çavdır Organize Hayvan Bölgesi’ de bu stratejik yatırımlardan birisidir.

 

*Yıldıran, M., "Sürükleyici Kuruluşlar Yoluyla Bölgesel Gelişme: Çavdır ve Çevresi İçin Bir Öneri", 1 Burdur Sempozyumu, BURDUR, TÜRKIYE, 16-19 Kasım 2005, cilt.1, no.1, ss.1274-1282

 

 

 

 

 
Etiketler: ÇAVDIR’A, ORGANİZE, HAYVAN, BÖLGESİ...!,
Haber Yazılımı