301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
08 Mart 2018 - Perşembe 11:25
 
KADININ SOYADI ZATEN YOK...!
Neriman Şimşek Mıhladız
nerimanmihladiz @hotmail.com
 
 

Sekiz Mart Kadınlar Günü tüm dünyadaki kadınlara insanca yaşama, annece yaşama, kadınca yaşama şansı getirsin. Bize insan olma hakkını veren Atatürk’e minnettarım. Kıymetini bilmiyorsak savaşmadan, çaba sarf etmeden verilmiş hakkın kıymetini bilmediğimizdendir Atam.

 

Yıllar öncesinden tanıdığın, aradığın halde bulamadığın arkadaşınla yolda karşılaşırsın, hoşbeş, nasılsın, iyiminsin den sonra.

 

 -Arkadaşın şaşkın bir şekilde “yıllardır seni merak edip arıyorum nerelerdesin? Sende İnternette bile aradım bulamadım” der. -Sende karşılık olarak” sanki ben seni arasam bulabilecek miydim” dersin. -Arkadaşın ”tabii bulma şansımız yok birbirimizi. Sen beni ne diye aradın? Ayşe…. ( soyadı)…diye aradın dimi. benim adım Ayşe. xxxxx oldu. Nasıl bulabilirsin ki.

 

Evet, biz bayanlar birbirimizi nasıl bulabiliriz ki. Yıllarca babadan aldığın soyadı kullanmışsın, kimliğe, aşı karnene, ilkokul, ortaokul, lise diplomalarına aldığın her belgeye soyadın yazılmış. Evlendiğin anda hepsi birden yok olmuş. Yeni bir kimlikle ortaya çıkmışsın. Resimler olmasa kimse bunlar senin demez. Sende belli bir zaman sonra unutursun ya oda başka.

 

Evlilik öncesi eş adayına ”evlendikten sonra kızlık soyadımı kullanmak istiyorum. .”sözün sonunu getiremezsin. Evlendikten sonra şöyle bir ağzını yoklamak istersin, yine sonu gelmez sende kabullenir oturursun. Yoksa çalışmana da izin vermiyorum dese işin daha kötü olacak. En iyisi yerini haddini bilerek susup oturmak. Öylede yaparsın.

 

Başka açıdan ele alınca daha da vahim durumlar ortaya çıkıyor. Kötü giden bir evlilik sonunda çiftler ayrılmaya karar verirler. Tamam, herkesin evlenmek kadar boşanmakta en doğal hakkı. Mahkeme salonunda erkek ayağa kalkarak benim soyadımı kullanamaz der. Peki, ne olacak. Tabii kızlık soyadına dönüş olacak.

 

Kadın baba evine geri geliyor. Kendi evi düzeni oluşmuşken tekrar geri gelmek sığıntı durumuna düşmek onu üzüyor. Bir süre sonra tekrar evlenme kararı alıyor. Al sana yeni bir soyadı daha. Onunla da birkaç yıl geçiniyor. Birde çocuk oluyor. Yine geçimsizlik, huzursuzluk, boşanmasında ne yapsın. Herkesin yapısı bir değil. Tekrar kızlık soyadına geri dönüş. daha otuzuna gelmeden üç defa soy adı değişmiş. Sorduklarında hangisini söyleyeceğini şaşırıyor.

 

Birisi bununla ilgili anısını anlattı sizlerle paylaşmak istiyorum. “ yeniden evlendim bende evlilik hobi gibi oldu. Alıştım ya adamlara beş yıl dayanamıyorum. “Oğlun kavgadan içeri girmiş” diye haber verdiler koşarak gittim”

 

Görüştürmüyorlar. “Soyadın benzemiyor” diyor başka bir şey demiyorlar. Üç dört gün uğraşarak özel izin alıp annesi olduğumu belgeleyinceye kadar canım çıktı. Nihayet oğlumu görmek için diyerek kapıya gelmiştim, izin belgemizde almıştım. Kapıda adımı soyadımı sordular heyecanla adımı söyledim. Soyadımı unuttum. Acaba hangisini söylesem diye bir türlü karar veremiyordum. Arkadan bir ses geliyordu “hanım soyadını daha hatırlayamadın mı? “… “çok olunca insan hangisini söyleyeceğini unutuyor” diye cevapladım. İyi ki insanlara güzel isimler veriyorlar. Çoğunlukla ölünceye kadar devam ediyor. Bir de o değişse ne olurdu halimiz.

 

Bu internetin iyi yanları olduğu gibi insanı kızdıran yanları da çok. İnternet olmasa başka bir ildeki arkadaşın neden seni arasın, durup dururken aklını karıştırsın.

 

Geçenlerde katıldığım bir sempozyumda, bayan bir konuşmacı ”biz çok yol kat ettik, siz farkında değilsiniz,1920lerden önce yapılan sayımlarda erkekler ve büyükbaş hayvanlar sayılırmış. Başka sayılan bir şey yokmuş şimdi seçiyor ve seçiliyoruz” dedi.

 

Biz kadınlar olarak çok yol kat ettik. Şimdilik çok şükür adımız var bizden sonrakilerin, sadece akademisyenler ve bazı güçlü kadınların değil, herkesin eşlerinin soyadı yanında soyadları da olur. Evlilikteki mal paylaşımında olduğu gibi kendi soyadımızı da kullanma şansı da verilir. Erkeklerde olduğu gibi bayanlarında arkadaşlarını rahatlıkla bulup iletişim kurabilmesi dileklerim içten ve dua gibidir.

 
Etiketler: KADININ, SOYADI, ZATEN, YOK...!,
Haber Yazılımı