301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
15 Mart 2021 - Pazartesi 18:51 Bu haber 518 kez okundu
 
BALIKÇILAR DİKKAT, AV YASAĞI BAŞLIYOR...!
GÜNDEM Haberi
BALIKÇILAR DİKKAT, AV YASAĞI BAŞLIYOR...!

Burdur’da 15 Mart tarihi itibariyle su ürünleri av yasağı başlıyor.

 

Burdur İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ‘’Su ürünleri av yasağı; İlimizde 15 Mart tarihi itibariyle başlayacak olup 15 Haziran 2021 tarihinde sona erecektir. Bu dönemde tüm su ürünleri avcılık faaliyetleri (Ticari, Amatör) yasak olup yasağın amacı üreme dönemine giren balık stoklarını korumak ve gelecek nesillere aktarmanın yanı sıra özellikle bu sektörden geçimini sağlayan ticari balıkçıların ve tüketicilerin korunmasıdır. Yine su ürünleri avcılık yasağı; su ürünleri kaynaklarımızdan ekonomik olarak yararlanmak, su ürünleri üretimini arttırmak, ekonomik türleri geliştirmek, su ürünleri kaynaklarının daha akılcı yönetilmesini sağlamayı hedeflemektedir.

 

İlimiz dâhilinde Karataş Gölü, Gölhisar (Uylupınar) Gölü, Yapraklı Baraj Gölü; Karaçal Baraj Gölü ve Karacaören I Baraj Gölü'nde ticari avcılık yapılmakta olup 15 Mart-15 Haziran 2021 tarihleri arasında tüm avcılık(Gökkuşağı Alabalığı hariç)  ticari ve amatör  faaliyetleri yasaktır.

 

Yine ilimizdeki tüm su kaynaklarında ( Göl, Gölet, Baraj Gölü, Dere vb.) amatör amaçlı su ürünleri avcılığı (olta avcılığı) 15 Mart-15 Haziran 2021 tarihleri arasında (Gökkuşağı Alabalığı hariç) yasaktır.

 

İlimizde bulunan tüm göletlerde ile Belkaya, Bademli, Karamanlı, Kızılsu, Kozağaç Baraj Gölü, Onaç II Baraj Gölü ve tüm göletlerde sadece yasak zaman aralığında değil tüm yıl boyunca ticari avcılık faaliyeti yasaktır.

 

İlimizde bulunan su ürünleri avlak sahalarında İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimiz ile emniyet, jandarma, orman muhafaza teşkilatları mensupları, belediye zabıtası amir ve mensupları tarafından yapılan su ürünleri denetim kontrol faaliyetleri av yasağı süresince de denetimlerini artırarak devam edecektir.

 

1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu çerçevesinde ticari ve amatör balıkçılarımızın herhangi bir cezai yaptırıma maruz kalmamaları açısından yasaklara uymaları, uymayan kişileri uyarmaları ve ilgili kurumlara bildirmeleri stoklarımızın korunması ve gelecek nesillere aktarılmasında önem arz etmektedir.’’ Denildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BALIKÇILAR, DİKKAT,, AV, YASAĞI, BAŞLIYOR...!,
Yorumlar
Haber Yazılımı