301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Nisan 2021 - Perşembe 09:08 Bu haber 476 kez okundu
 
BURDUR'DA, ''YAYA ÖNCELİĞİ KIRMIZI ÇİZGİMİZ''...!
GÜNDEM Haberi
BURDUR'DA, ''YAYA ÖNCELİĞİ KIRMIZI ÇİZGİMİZ''...!

İçişleri Bakanlığı tarafından “Yaya Önceliği” konusunda toplumsal farkındalığı en üst düzeye çıkarmak ve “Yaya Önceliği” vurgusunun sürekliliğinin sağlanması amacıyla; “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” mottosu ile 81 ilde eş zamanlı olarak etkinlikler düzenlendi.

Bu kapsamda, Burdur Valisi Ali Arslantaş’ın katılımıyla Cumhuriyet Meydanında düzenlenen etkinlikte ışıksız yaya geçidinde bulunan beyaz şeritlerden ortadaki şerit kırmızıya boyanarak “Yaya Önceliği” dikkat çekildi.

2019 yılı içerisinde İçişleri Bakanlığı tarafından ilan edilen “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” kapsamında “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla başlatılan “Trafikte Yaya Önceliği Kampanyası” ve yine aynı yıl içerisinde “Hepimiz Yaya Geçitlerindeyiz” sloganıyla başlatılan “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz Kampanyaları” yapılarak farkındalık oluşturulmuştu.

Yapılan bu kampanyaların devamı niteliğinde olan “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” mottosu ile yapılan etkinlik kapsamında, bugün İl Emniyet müdürlüğü tarafından İlimizde düzenlenen programda Vali Arslantaş ve protokol üyeleri tarafından yaya geçitlerinin orta şeritleri kırmızıya boyandı. Programın devamında Cumhuriyet Meydanından Gazi İlkokuluna kadar farkındalık yürüyüşü yapılarak, vatandaşlar ve esnaflara yaya önceliği hakkında bilgilendirici broşürler dağıtıldı.

Etkinliğe başta Vali Ali Arslantaş olmak üzere Garnizon Komutanı P. Alb. Mehmet Fatih Ören, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Baro Başkanı Ramazan Gedik, Vali Yardımcısı İbrahim Özkan, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hakan Başaklıgil, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, MAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş Acar, siyasi parti il başkanları, kurum müdürleri, güvenlik güçleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Vali Arslantaş Cumhuriyet Meydanında yaptığı konuşmada; “Yaya önceliğini toplumsal olarak hazmetmiş bir İl’de yaşamış olmanın da keyfini sürüyoruz. Karayolları trafik kanunumuzun 74. Maddesinde sürücülere önemli bir yükümlülük yükleniyor. Deniliyor ki sürücüler herhangi bir görevli ya da trafik işaretinin olmadığı yerlerdeki yaya geçitlerinde ve okul geçitlerinde durmak, geçiş hazırlığında olan yayanın geçmesine müsaade etmek zorundadırlar. Aksi halde de bu hükme aykırı davranışlar cezaya bağlanmış durumda. 2019 yılı hepinizin bildiği gibi Bakanlığımızın “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın” mottosu ile yayaların geçiş üstünlüğünü farkındalık oluşturarak bir kere daha hatırlatma yılıydı. Rakamlara baktığımızda da bunun çok olumlu sonuçlarını görüyoruz. Mesela 2019 yılına göre 2020 yılında 50’nin üzerinde bir oranla yayaların karıştığı trafik kazalarında bir azalma görüyoruz. 2019 yılında yayalar İlimizde 106 trafik kazasına karışmışlar. 2020 yılında da 52 kazaya karışmışlar. 2021 yılının ilk 3 ayına baktığımızda bu oranın bu yılda 50’ye yakın azalacağını görüyoruz. Yaya önceliği konusundaki toplumsal bilincin arttığını görüyoruz. Şu anda bu saatte 81 İl’de ve bütün ilçelerimizde Burdur’umuzun da bütün ilçelerinde aynı farkındalık etkinliği devam ediyor. Ben 2021 yılının yayalarımızın karıştığı trafik kazalarının sıfıra indiği bir yıl olması temennisiyle hepinizi sevgi, saygı, muhabbetle selamlıyorum” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BURDUR'DA,, ''YAYA, ÖNCELİĞİ, KIRMIZI, ÇİZGİMİZ''...!,
Yorumlar
Haber Yazılımı