Bizimle iletişime geçin

Ekonomi

KAYALAR HAYVANCILIK DÜNYA MARKASI OLMA YOLUNDA…!

Yayın Tarihi:

-

Burdur’da En çok Ziyaret Edilen Köy Hangisi

Yabancı İş İnsanlarının Uğrak Yeri

Aklınıza Salda ya da Sagalasos, Kibriya gelmiş olsa da işin aslı öyle değil. Gölhisar Sorkun Köyü desek! Hadi canım ne alaka diyeceksiniz belki ama dünyanın çeşitli ülkelerinden birçok iş insanının son yıllarda uğrak yeri haline gelmiş durumda.

Sebebi ne derseniz, hiç öyle düşündüğünüz gibi maden, define, efsane tarzı şeyler değil, turizm hiç değil tabi ki. Tamamen reel ticaret amacıyla geliyor bu insanlar. Avrupa’dan, Arap ülkelerinden, Türki Cumhuriyetlerden birçok iş insanı bu köye damızlık hayvan, seracılık, sıvı gübre ticareti için gelmekte.

Gölhisar Sorkun Köyünde açık ve kapalı alanları, tarım arazileri ile birlikte yaklaşık bin dönüm arazi üzerinde tarım ve hayvancılık faaliyetinde bulunan ilimizin dünya çapında tanınan firması Kayalar Group ile iş görüşmesi ve ticaret anlaşmaları yapmak üzere buraya gelmekte bu insanlar.

15 yılı aşkındır Sorkun köyünde faaliyet gösteren Kayalar Hayvancılık ülkemizin her iline ve bir çok ülkeye, ari damızlık düve temin etmekte.  Bugüne kadar 5 bini aşkın üreticiye sadece 2023 yılında yaklaşık 10 bin damızlık düve temin etmiştir.

Tarım ve Orman Bakanlığınca Damızlık Düve Yetiştirme Merkezi (DDYM) unvan ve yetkisi olan firma, örnek çiftliği ile yerli ve yabancı birçok üreticinin dikkatini çekmekte ve işbirliği yapmak istemelerine neden olmaktadır. Özellikle son yıllarda Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Kuveyt, Irak, Dubai, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri gibi birçok ülkeden iş insanları, hem tedarik hem de böyle örnek bir işletmenin kendi ülkelerinde de kurulması için danışmanlık hizmeti almak amacıyla Sorkun’a gelmekteler.

Ülkemizde damızlık hayvan yetiştiriciliği konusunda uzmanlaşmış ekibi ile üreticilere temin ettiği düvelerin satışından sonra da üreticilerle irtibatını sürdüren Kayalar Grup özellikle yetiştiricilerin en önemli sorunu olan buzağı kaybı noktasında da Türkiye ortalamasının çok çok altında, dünya buzağı kaybı ortalamasında da başa baş seviyededir.

Ülke hayvancılığında, hem et hem de kaliteli süt üretiminin artmasına, kaliteli damızlık düveleri temin ederek, ülke hayvan ıslahı konusunda, hastalıklardan ari hayvanların artmasına da katkı sağlamaktadır.

Ülke üreticilerine temin edilen düvelerin buzağılarını satın alarak, onları Kayalar Düve Yetiştirme Merkezinde tohumlamakta ve böylelikle ithal düve kalitesinde hayvanları üretme gayretindedir. Damızlık Düve Yetiştiriciliği konusuna özel önem veren şirketin ana misyonu; önümüzdeki on yıllık süreçte, ülkemizin damızlık düve ithal etmesine gerek kalmayacak nitelik ve nicelikte hayvan tedarik edebilecek duruma gelmesini sağlamaktır. Ki mevcut durumda bile yetiştirdiği düveleri Türki  Cumhuriyetler başta olmak üzere Arap ülkelerine de ihracat faaliyetlerinde bulunmaktadır.

Üstlendiği bu misyonla Kayalar Grup birçok yerli ve yabancı firma ile işbirliği yapmakta, ortak ar-ge çalışmalarında bulunmakta ve konularında uzman yine yerli ve yabancı akademisyenlerle çalışmalarını sürdürmektedir. Bu çalışmaları nedeniyle Türkiye’nin her ilinden ve dünyanın dört bir yanından akademisyenler, üretici ve iş adamları Gölhisar Sorkun’ a Kayalar Çiftliğine gelmektedir.

İlimiz de böyle firmaların çoğalması temennisi ile yolunuz düşerse sizlerin de Kayalar Damızlık Düve Yetiştirme Çiftliğini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Okumaya Devam Et
Yorum yapmak için tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trend

Copyright © 2022 - 2023 Çavdır Haber. Doğru - Tarafsız- İlkeli Haber

WebCodeON Design Logo